
| Regimental number | 62300 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Blenheim, Marlborough |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Carpenter |
| Address | Selkirk Street, Hamilton |
| Marital status | Married |
| Age at embarkation | 32 |
| Height | 5' 7" |
| Weight | 146 lbs |
| Next of kin | Wife, Mrs Frances Sophia Gill, 27 George Street, Palmerston North |
| Previous military service | Nil |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Hamilton |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, 30th Reinforcements, Canterbury Infantry Regiment, C Company |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT No 93 Corinthic on |
| Final rank | Private |
| Final unit | 2nd Battalion, Canterbury Infantry Regiment |
| Fate | Died of wounds |
| Age at death from cemetery records | 33 |
| Place of burial | Bois Guillaume Communal Cemetery Extension (Row F, Grave No 17A), Rouen, France |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: William and Maria Gill, Blenheim; Wife: Frances S. Gill, 109 Eden Terrace, Auckland |
| Other details |
War service: Western Front Medals: British War Medal, Victory Medal |
| Sources | Nominal Roll Vol. 3: Roll 72, p. 11 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|