
| Regimental number | 10/342 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Georgetown, Otago |
| Other Names | Alfred Francis |
| Religion | Roman Catholic |
| Occupation | Labourer |
| Address | Georgetown |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 21 |
| Height | 5' 9.5" |
| Weight | 168 lbs |
| Next of kin | Mrs A Elstone, Georgetown, Otago |
| Previous military service | Served in D Company, 7th Regiment, Territorial Force; still serving at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Feilding |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Regimental number from Nominal Roll | 9/342A |
| Final rank | Gunner |
| Final unit | New Zealand Field Artillery |
| Fate | Killed in Action |
| Age at death from cemetery records | 22 |
| Place of burial | Cite Bonjean Military Cemetery (Plot IV, Row B, Grave No 35), Armentieres, France |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: C.H.B. and A.B. Elstone, Georgetown, Oamaru |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli, Western Front Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Main Body |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 21000880 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|