
| Regimental number | 10/1399A |
| Date of birth | |
| Place of birth | Carterton |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Labourer |
| Address | Bunnythorpe, Manawatu |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 20 |
| Height | 5' 10.5" |
| Weight | 150 lbs |
| Next of kin | Mother, Mrs H J Argyle, Bunnythorpe, Manawatu |
| Previous military service | Serving in D Company, 7th (Wellington West Coast) Regiment at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Trentham |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, 3rd Reinforcements, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board Tahiti on |
| Final rank | Private |
| Final unit | Wellington Infantry Regiment |
| Fate | Killed in Action |
| Age at death from cemetery records | 21 |
| Place of burial | No known grave |
| Commemoration details | Chunuk Bair (New Zealand) Memorial (Panel 18), Gallipoli, Turkey |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: Henry and Alice Argyle, Bunnythorpe, Manawatu. Native of Carterton, Wairarapa |
| Family/military connections | Brother: 10/1400A Pte Percival ARGYLE, Wellington Regiment, killed in action, 8 August 1915. |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli Embarked Wellington, 14 February 1915; disembarked Suez, 26 March 1915. Reported missing, 8 August 1915. Board of Enquiry, held at Moascar Camp, Ismailia, 16 January 1916, concluded: 'Now believed to be dead'. Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Third |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 22271547 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|