
| Regimental number | 10/1398A |
| Date of birth | |
| Place of birth | Anstey, Leicestershire, England |
| Religion | Congregational |
| Occupation | Farmer |
| Address | Monrad Street, Palmerston North |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 22.10 |
| Height | 5' 9" |
| Weight | 145 lbs |
| Next of kin | Father, Joseph Arguile, Park Road, Anstey, Leicestershire, England |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Trentham |
| Rank on embarkation | Corporal |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, 3rd Reinforcements, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board Tahiti on |
| Final rank | Private |
| Final unit | Wellington Infantry Regiment |
| Fate | Killed in Action |
| Age at death from cemetery records | 23 |
| Place of burial | No known grave |
| Commemoration details | Chunuk Bair (New Zealand Memorial (Panel 18), Gallipoli, Turkey |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: Joseph and Alice Arguile, 14 Albion Street, Anstey, Leicester, England |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli Joined Bn, Gallipoli, 9 May 1915. Reported missing, 8 August 1915. Board of Enquiry, held at Moascar Camp, Ismailia, 16 January 1916, concluded: 'Now believed to be dead'. Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Third |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 22271546 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|