
| Regimental number | 10/380A |
| Date of birth | |
| Place of birth | Hastings |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Painter |
| Address | c/o Mrs W Torr, Wairoa |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 23 |
| Height | 5' 8" |
| Weight | 126 lbs |
| Next of kin | Father, William Cooper, Tarapatiki, Hawke's Bay |
| Previous military service | Served in the Territorial Force; still serving at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Awapuni |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Final rank | Private |
| Final unit | Wellington Infantry Battalion |
| Fate | Died of disease |
| Age at death from cemetery records | 26 |
| Place of burial | Cairo War Memorial Cemetery (Plot B, Grave No 132), Egypt |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: W H and E Cooper |
| Other details |
War service: Egypt Died of pneumonia Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1 |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 21897140 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|