
| Regimental number | 10/1042 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Ngauranga, Wellington |
| Other Names | COLEMAN, Thomas |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Farmer |
| Address | Raetihi |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 20 |
| Height | 5' 7" |
| Weight | 140 lbs |
| Next of kin | Father, T Coleman, c/o M M Miles, Raetihi |
| Previous military service | Served in the 11th Regiment, Territorial Force; still serving at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Awapuni |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Regimental number from Nominal Roll | 10/42A |
| Final rank | Gunner |
| Final unit | New Zealand Field Artillery |
| Fate | Commenced return to New Zealand |
| Discharge date | |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli, Western Front Commenced return to New Zealand from London, 16 May 1919; discharged (termination of period of engagement), 28 July 1919. Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Main Body |
| Date of death | |
| Age at death | 83 |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 21895939 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|