
| Regimental number | 8/310 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Milton |
| Occupation | Gardener |
| Address | Milton |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 29 |
| Height | 5' 8" |
| Weight | 172 lbs |
| Next of kin | Mother, Mrs E J White, Eden Street, Milton |
| Previous military service | Nil |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Milton |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Otago Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on |
| Members of the Otago Infantry Battalion, Main Body, left Wellington on 16 October 1914 on two ships, HMNZT 9 'Hawke's Bay' and HMNZT 5 'Ruapehu'. From the Nominal Roll it is not possible to determine on which ship an individual embarked. | |
| Final rank | Sergeant |
| Final unit | 3rd Battalion, Otago Infantry Regiment |
| Fate | Died of wounds |
| Age at death from cemetery records | 32 |
| Place of burial | Lijssenthoek Military Cemetery (Plot XX, Row E, Grave No 1A), nr Ieper, Belgium |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: Henry and Eliza Jane White. Native of Milton |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli, Western Front Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Otago Infantry Batln/Main Body |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 22018677 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|