
| Regimental number | 12/4287 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Reading, England |
| Occupation | Farmer |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 24 |
| Height | 5' 4.5" |
| Weight | 131 lbs |
| Next of kin | Brother, Arthur Reginald Tutty, Campbell Street, Feilding |
| Previous military service | Member, Cambridge Rifle Club, at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Trentham |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, 11th Reinforcements, Auckland Infantry Battalion, A Company |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on |
| The Infantry component of the 11th Reinforcements left New Zealand on board two ships (HMNZT 49 'Maunganui' and HMNZT 50 'Tahiti'). It is not possible from the Nominal Roll to determine on which ship an individual embarked. The Nominal Roll gives the date of departure as 1 April 1916; harbour records indicate that the actual date of embarkation was 2 April 1916. | |
| Final rank | Private |
| Fate | Died of wounds |
| Age at death from cemetery records | 28 |
| Place of burial | Lijssenthoek Military Cemetery (Plot XX, Row F, Grave No 13A), nr Ieper, Belgium |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: Thomas and Lucy Mary Tutty, 8 Shenstone Road, Whitley, Reading, England |
| Other details |
War service: Egypt, Western Front Embarked Wellington, 2 April 1916; disembarked Suez, 3 May 1916. Embarked Alexandria to join the British Expeditionary Force, France, 10 May 1916; joined 2nd Bn, Auckland Infantry Regiment, in the field, 6 July 1916. Evacuated sick, 20 November 1916; rejoined unit, 24 November 1916 (no details recorded). Evacuated sick, 11 December 1916; rejoined unit, 13 December 1916 (no details recorded). Admitted to 15th Casualty Clearing Station, 20 December 1916 (hypermetropia cartilage); discharged to unit, 28 December 1916; rejoined unit, 29 December 1916. Detached to 2nd Army Purchase Board, 4 February 1917; rejoined unit, 18 August 1917. Evacuated sick, 24 August 1917; rejoined unit, 24 August 1917 (no details recorded). Admitted to No 2 NZ Field Ambulance, 4 September 1917; transferred to No 4 Stationary Hospital, Arques, 5 September 1917 (ametropia); rejoined Bn, 8 September 1917. Wounded in action, 3 October 1917 (gun shot wound, scalp), and admitted to 3rd Australian Field Ambulance, and transferred to No 2 Canadian Casualty Clearing Station. Died of wounds, 9.15 am, 4 October 1917. Medals: British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Occupation given on Medical History form as farm hand; height as 5' 7.5" |
| Sources | Nominal Roll Vol. 2: Roll 28, p. 7 Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 22014513 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|