
| Regimental number | 10/970A |
| Date of birth | |
| Place of birth | Murchison |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Railway Porter |
| Address | 119 Adelaide Road, Wellington |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 25.7 |
| Height | 5' 8" |
| Weight | 159 lbs |
| Next of kin | Father, Arthur G Trower, 119 Adelaide Road, Wellington |
| Previous military service | Whakatu Mounted Rifles (2 years); Nelson Railway Engineers |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Awapuni Camp |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Final rank | Private |
| Final unit | Wellington Infantry Regiment |
| Fate | Commenced return to New Zealand |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli Embarked Wellington, 16 October 1914; disembarked Alexandria, Egypt, 3 December 1914. Embarked Alexandria with unit to join the Mediterranean Expeditionary Force, Gallipoli Campaign, 12 April 1915. Admitted to No.2 Casualty Clearing Station, Dardanelles, date not stated (appendicitis); transferred to HS 'Sicilia', 15 May 1915; to No.15 General Hospital, Alexandria, 27 May 1915; to Convalescent Camp, Mustapha, 9 June 1915. Admitted to Convalescent Depot, Mustapha, 5 July 1915 (bronchitis). Attached to New Zealand and Australia Base Depot, Mustapha, 21 July 1915. Admitted to No.15 General Hospital, Alexandria, 24 July 1915 (diarrhoea). Commenced return to New Zealand from Suez on board HS 'Tahiti', 7 August 1915; disembarked New Zealand, 11 September 1915; discharged (medically unfit for active service, but fit for employment in civil life), 8 December 1915. Total war service: 1 year 20 days (of which 331 days were abroad).MSBV |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Main Body |
| Date of death | |
| Age at death | 57 |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 22013783 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|