
| Regimental number | 41012 |
| True Name | PRICE, Cecil George Philips |
| Religion | Presbyterian |
| Occupation | Warehouseman |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 19 |
| Height | 5' 10" |
| Weight | 140 lbs |
| Next of kin | Sister, Miss Q Price, c/o Price, Bulleid Limited, Invercargill |
| Enlistment date | |
| Rank on embarkation | Corporal |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, 23rd Reinforcements, Otago Infantry Regiment, D Company |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT Ruapehu on |
| Final rank | Private |
| Final unit | 3rd Battalion, Otago Infantry Regiment |
| Fate | Died of wounds |
| Age at death from cemetery records | 20 |
| Place of burial | Lijssenthoek Military Cemetery (Plot XX, Row E, Grave No 16A), Belgium |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: the late Joseph George and Isobelle Price |
| Other details |
War service: Western Front Medals: British War Medal, Victory Medal |
| Sources | Nominal Roll Vol. 3: Roll 57, p. 13 Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|