
| Regimental number | 10/222A |
| Date of birth | |
| Place of birth | Tane, Pahiatua |
| Religion | Presbyterian |
| Occupation | Farm hand |
| Address | Greytown |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 22.8 |
| Height | 5' 6.5" |
| Weight | 144 lbs |
| Next of kin | D Orr, Greytown |
| Previous military service | Greytown Volunteers (2 years) |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Masterton |
| Rank on embarkation | Corporal |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Final unit | Wellington Infantry Regiment |
| Fate | Commenced return to New Zealand |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli Embarked Wellington, 16 October 1914; disembarked Alexandria, Egypt, 3 December 1914. Embarked Alexandria with unit to join the Mediterranean Expeditionary Force (Gallipoli Campaign), 12 April 1915. Admitted to HS 'Devanah', Dardanelles, 2 May 1915 (ingrown toenails); rejoined unit, Anzac, 14 July 1915. Admitted to NZ General Hospital, Cairo, 20 August 1915 (sprained knee); transferred to Convalescent Hospital, Helouan, 24 August 1915; discharged to light duties at 4th Training Battalion Zeitoun, 22 September 1915. Commenced return from Suez on board HS 'Tahiti', 20 November 1915; disembarked New Zealand, 26 December 1915; discharged (no longer physically fit for war service), 5 August 1916. Total war service: 1 year 358 days (of which 1 year 71 days were abroad). Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Main Body |
| Date of death | |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 21382726 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|