
| Regimental number | 10/879 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Cavan, Ireland |
| Religion | Roman Catholic |
| Occupation | Milk vendor |
| Address | Taumarunui |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 20 |
| Height | 5' 6" |
| Weight | 158 lbs |
| Next of kin | Brother, Bernard O'Connell, Corravahan, Drung, Co Cavan, Ireland |
| Previous military service | 11th Regiment (Taranaki Rifles) |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Awapuni Camp |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Regimental number from Nominal Roll | 2/879A |
| Final rank | Driver |
| Final unit | New Zealand Field Artillery |
| Fate | Discharged in England |
| Discharge date | |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli, Western Front Discharged in England, 27 June 1919. Total war service: 4 years 307 days (of which 4 years 255 days were abroad). Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Main Body |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 21381556 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|