
| Regimental number | 10/2A |
| Date of birth | |
| Place of birth | Longburn |
| Religion | Lutheran |
| Occupation | Farmer |
| Address | Beach Street, Island Bay, Wellington |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 21.3 |
| Height | 5' 7" |
| Weight | 133 lbs |
| Next of kin | Mrs Kamma Monrad, Beach Street, Island Bay, Wellington |
| Previous military service | 6th Mounted Rifles |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Awapuni Camp |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Final rank | Private |
| Final unit | Wellington Infantry Regiment |
| Fate | Commenced return to New Zealand |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli Embarked Wellington, 16 October 1914; disembarked Alexandria, Egypt, 3 December 1914. Embarked Alexandria with unit to join the Mediterranean Expeditionary Force (Gallipoli Campaign), 12 April 1915. Admitted to Lowland Casualty Clearing Station, Mudros, 14 July 1915 (diarrhoea); discharged to duty, 26 July 1915, and to rejoin unit. Admitted to No.1 Australian Stationary Hospital, Lemnos, 26 August 1915 (tumor, renal region); embarked for England, 18 September 1915; to No.2 Western General Hospital, Manchester, 27 September 1915; to Lord Derby Military Hospital, Warrington, 29 October 1915; discharged to furlough, 25 November 1915 marched into NZ Base Depot, Grey Towers, 14 January 1916. Admitted to No.2 NZ General Hospital, Walton on Thames, 26 May 1916; transferred to Convalescent Camp, Hornchurch, 18 August 1916; to Camp Hospital (venereal disease); discharged, 28 October 1916. Found guilty, 27 December 1916, of (1) being in possession of khaki whilst a hospital patient; (2) having lights on after lights' out: awarded 14 days' confined to barracks. Classified unfit, 28 March 1917. Commenced return to New Zealand from Plymouth on board HMNZT 'Tainui', 26 April 1917. Found guilty, Freetown, Sierra Leone, 24 May 1917,of while being on active service, being absent without leave from 1830 hours, 20 May 1917, until apprehended at 2015 hours: awarded 168 hours detention. Disembarked New Zealand, 6 July 1917; discharged (no longer physically fit on account of illness contracted on active service), 3 August 1917. Total war service: 2 years 333 days (of which 2 years 288 days were abroad). Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Main Body |
| Date of death | |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 24061768 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|