
| Regimental number | 11/828A |
| Date of birth | |
| Place of birth | Richmond River, New South Wales, Australia |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Labourer |
| Address | 3 Mail-bag, Stratford |
| Marital status | Single |
| Height | 5' 10.5" |
| Weight | 154 lbs |
| Next of kin | Brother, Albert Lance, Lismore, New South Wales, Australia |
| Previous military service | Nil |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Trentham |
| Rank on embarkation | Trooper |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, 3rd Reinforcements, Wellington Mounted Rifles |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board Aparima on |
| Final rank | Trooper |
| Final unit | Wellington Mounted Rifles Regiment |
| Fate | Killed in Action |
| Place of death or wounding | Gallipoli, Turkey |
| Place of burial | No known grave |
| Commemoration details | Hill 60 (NZ) Memorial, Gallipoli, Turkey |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli Appointed Cook to Base Details, Zeitoun, 16 April 1915. Proceeded to Gallipoli, 16 August 1915. Killed in action, Anzac Cove, 30 August 1915. War service: 257 days (of which 198 days were abroad) Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Mounted Rifles/Third |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 18058613 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|