
| Regimental number | 8/1268 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Plymouth, England |
| Religion | Methodist |
| Occupation | Boilermaker |
| Address | 45 Majoribanks Street, Wellington |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 31.6 |
| Height | 5' 3.5" |
| Weight | 118 lbs |
| Next of kin | Friend, Mrs Julia Ann Gini, 45 Majoribanks Street, Wellington |
| Previous military service | Served in the 2nd Bn, Devonshire Volunteers [Territorial Force?]. |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, 2nd Reinforcements, Otago Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board Willochra on |
| Regimental number from Nominal Roll | 2/1268A |
| Final rank | Driver |
| Final unit | New Zealand Field Artillery |
| Fate | Killed in Action |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli, Western Front Embarked Egypt for Gallipoli, 12 April 1915. Rejoined (Howitzer) 2nd Brigade Ammunition Column, Moascar, from School of Instruction, 14 January 1916. Taken on stregth, 4th Battery, from Brigade Ammunition Column, 18 January 1916. Embarked Alexandria to join the British Expeditionary Force, 5 April 1916. Admitted to 38th Casualty Clearing Station, 23 October 1916 (myalgia); transfererd to No 18 General Hospital, Camiers, 23 October 1916; to No 6 Convalescent Depot, Camiers, 30 October 1916; to No 5 Convalescent Depot, Etaples, 7 November 1916; to NZ Base Depot, Etaples, 16 november 1916; marched out to Division, 18 November 1916. Posted to 11th Battery, 21 November 1916. Killed in action, 20 June 1917. Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Otago Infantry Batln/Second; Father: Mr G.S. JENNINGS, Northgate Street, Launceston, Cornwall, England |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|