
| Regimental number | 13/1007A |
| Date of birth | |
| Place of birth | Pihama |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Farmer |
| Address | Kinohaku, Kawhia |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 23.5 |
| Height | 5' 11" |
| Weight | 168 lbs |
| Next of kin | Father, Daniel M Holmes, Pihama |
| Previous military service | Served in Mounted Rifles; serving in 4th Reserves Mounted Rifles at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Trentham |
| Rank on embarkation | Trooper |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, 3rd Reinforcements, Auckland Mounted Rifles |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board Tahiti on |
| Final rank | Trooper |
| Final unit | Auckland Mounted Rifles Regiment |
| Fate | Killed in Action |
| Age at death from cemetery records | 24 |
| Place of burial | No known grave |
| Commemoration details | Chunuk Bair (New Zealand) Memorial (Panel No 2), Gallipoli, Turkey |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: Daniel and Eliza Louisa Lilly Holmes, Pihama, Taranaki |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli Slightly wounded, Gallipoli, 7 July 1915. Reported wounded in action, 8 August 1915. Board of Enquiry, held at Zeitoun, 14 January 1916, concluded: 'No further information.' Note on Form B103, 20 March 1916: 'No trace in England. All enquiries made England & Egypt - no trace.' Note on file, 20 March 1916: 'Wounded and missing. Now believed dead, Dardanelles, on or about 8 August 1915.' War service: 240 days (of which 176 days were abroad) Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Auckland Mounted Rifles/Third |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 18049328 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|