
| Regimental number | 8/786 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Nightcaps |
| True Name | HENRY, John Edward |
| Religion | Presbyterian |
| Occupation | Baker |
| Address | Queenstown |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 20 |
| Height | 5' 6" |
| Weight | 150 lbs |
| Next of kin | Father, Reuben Henry, 97 Teviot Street, Invercargill |
| Previous military service | Nil |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Dunedin |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Otago Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on |
| Members of the Otago Infantry Battalion, Main Body, left Wellington on 16 October 1914 on two ships, HMNZT 9 'Hawke's Bay' and HMNZT 5 'Ruapehu'. From the Nominal Roll it is not possible to determine on which ship an individual embarked. | |
| Regimental number from Nominal Roll | 5/786A |
| Place of burial | No known grave |
| Commemoration details | Tyne Cot Memorial (New Zealand Apse, Panel No 3), Zonnebeke, Belgium |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli, Western Front Transferred to No 3 Company, Army Service Corps, before embarking for Gallipoli, 24 March 1915.Admitted to hospital, Zeitoun, 17 January 1916; rejoined Company from hospital, 20 January 1916. Admitted to hospital, Zeitoun, 9 February 1916; rejoined Company from hospital, 12 February 1916. Transferred to Headquarters Transport, Otago Infantry Regiment, Moascar, Ismailia, 24 March 1916. Embarked Alexandria to join the British Expeditionary Force, France, 9 April 1916. Found guilty, 8 September 1917, of (1) drunkenness (2) being absent from billet from 9 am, 5 September, till Roll Call, 5.45 am, 6 September 1917: forfeited 7 days' pay (gross), and 1 day's pay under Royal Warrant. Killed in action, 1 October 1917. War service: 2 years 37 days (of which 740 days were abroad) Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Otago Infantry Batln/Main Body |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 16794482 |
|
The NZEF Project, UNSW@ADFA, 2003-2026
|