
| Regimental number | 13/970A |
| Date of birth | |
| Place of birth | Dublin, Ireland |
| Religion | Presbyterian |
| Occupation | Store manager |
| Address | Dabriada, Milton Road off Dominion Road, Auckland |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 28 |
| Height | 5' 10" |
| Weight | 152 lbs |
| Next of kin | Mother, Mrs Anna Bailey, 76 St Lawrence Road, Clontarf, Dublin, Ireland |
| Previous military service | Nil |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Trentham |
| Rank on embarkation | Trooper |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, 3rd Reinforcements, Auckland Mounted Rifles |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board Tahiti on |
| Final rank | Lance Corporal |
| Final unit | Auckland Mounted Rifles |
| Fate | Killed in Action |
| Place of burial | No known grave |
| Commemoration details | Chunuk Bair (New Zealand) Memorial (Panel No 1), Gallipoli, Turkey |
| Miscellaneous information from cemetery records | Mother: Mrs Anna Bailey, 74 St Lawrence Road, Dublin, Ireland |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli Appointed Lance Corporal, Zeitoun, 28 June 1915. Posted to unit as Trooper, Dardanelles, 14 July 1915. Killed in action, Gallipoli, 8 August 1915. Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Auckland Mounted Rifles/Third |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 22275958 |