
| Regimental number | 10/1810 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Castlecliff, Wanganui |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Farm labourer |
| Address | Castlecliff, Wanganui |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 20 |
| Height | 5' 9" |
| Weight | 150 lbs |
| Next of kin | Father, C P S Firmin, Castlecliff, Wanganui |
| Previous military service | Turakina Defence Rifle Club |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Trentham |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, 4th Reinforcements, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on |
| The 4th Reinforcements, Wellington Infantry Battalion, left New Zealand on board three ships (HMNZT 21 'Willochra', HMNZT 22 'Knight Templar', and HMNZT 23 'Waitomo'). It is not possible from the Nominal Roll to determine on which ship an individual embarked. | |
| Final rank | Private |
| Final unit | 1st Battalion, Wellington Infantry Regiment |
| Fate | Invalided back to New Zealand |
| Discharge date | |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli, Western Front Discharged in consequence of no longer being physically fit for war service on account of wounds received in action, 26 March 1917. Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Date of death | |
| Age at death | 87 |
| Place of burial | Waikumete Cemetery (Block K, Row 5A, Plot 213), Glen Eden, Auckland |
| Sources | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Fourth Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805 |