
| Regimental number | 10/959 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Hobart, Tasmania, Australia |
| Religion | No religious affiliation entered on Attestation Form. |
| Occupation | Labourer |
| Address | Severn Boardinghouse, Hastings |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 26 |
| Height | 5' 6.5" |
| Weight | 128 lbs |
| Next of kin | Mrs Alice M Argrave, 4 Kitchener Terrace, Stirling Road, Canterbury, Kent, England |
| Previous military service | Served for 3 years in the Volunteer Cadets, and in the 4th East Kent Regiment (The Buffs); not serving in any military unit at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Hastings |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Regimental number from Nominal Roll | 10/959A |
| Final rank | Private |
| Final unit | Wellington Infantry Regiment |
| Fate | Killed in Action |
| Age at death from cemetery records | 29 |
| Place of burial | No known grave |
| Commemoration details | Chunuk Bair (New Zealand) Memorial (Panel 18), Gallipoli, Turkey |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: Alice Maud Argrave, 36 Sturry Road, Canterbury, Kent, England, and the late G. H. Argrave |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli Embarked Wellinton, 16 October 1914; disembarked Alexandria, 3 December 1915. Transferred to No.2 Company, Divisional Train, 25 March 1915. Transferred to Wellington Bn, 5 April 1915. Killed in action, Anzac, 8 August 1915. Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1 |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 22271544 |