
| Regimental number | 10/705 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Feilding |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Farmer |
| Address | c/o Don Sellers, Kaponga |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 21.6 |
| Height | 5' 6.5" |
| Weight | 145 lbs |
| Next of kin | Father, Robert Roland Curtis, c/o Mrs E P Hosking, Glasgow Terrace, Feilding |
| Previous military service | Served in D Company, 7th Regiment, Territorial Force, Feilding; still serving at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Regimental number from Nominal Roll | 5/705A |
| Final rank | Private |
| Final unit | New Zealand Cyclists Battalion |
| Fate | Commenced return to New Zealand |
| Discharge date | |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli, Western Front Commenced return to New Zealand from Liverpool on board HT 'Oxfordshire', 19 December 1918; discharged (termination of period of engagement), 2 March 1919). Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Main Body |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 20994740 |