
| Regimental number | 26710 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Opotiki |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Cabinetmaker |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 20 |
| Height | 5' 11" |
| Weight | 140 lbs |
| Next of kin | Father, J T Tabb, Opotiki |
| Previous military service | Served in the Senior Cadets, and in D Company, 6th (Hauraki) Regiment, Territorial Force; still serving at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Rank on embarkation | Lance Corporal |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, New Zealand Rifle Brigade, 8th Reinforcements to 4th Battalion, H Company |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 65 Pakeha on |
| Final rank | Lance Corporal |
| Final unit | 2nd Battalion, New Zealand Rifle Brigade |
| Fate | Commenced return to New Zealand |
| Discharge date | |
| Other details |
War service: Western Front Commenced return to New Zealand from Glasgow, 10 March 1919; discharged (medically unfit: debility following enteritis) Medals: British War Medal, Victory Medal |
| Date of death | |
| Age at death | 90 |
| Place of burial | Waikumete Cemetery (Block K, Row 6A, Plot 231), Glen Eden, Auckland |
| Sources | Nominal Roll Vol. 2: Roll 41, p. 37 Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 7823471 |