
| Regimental number | 10/584A |
| Date of birth | |
| Religion | Presbyterian |
| Occupation | Railwayman |
| Address | Taumarunui |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 26 |
| Height | 5' 8.5" |
| Weight | 146 lbs |
| Next of kin | Father, Robert Stinson, Elderlee Street, Milton |
| Previous military service | High School Cadets (2 years); Bruce Rifles (3 years) |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Awapuni |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Final rank | 2nd Lieutenant |
| Final unit | 1st Battalion, Wellington Infantry Regiment |
| Fate | Commenced return to New Zealand |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli, Western Front Embarked Alexandria with unit to join the Mediterranean Expeditionary Force (Gallipoli Campaign), 12 April 1915. Admitted to HS 'Rewa', date not stated (debility); transferred to NZ General Hospital, Abbassia, 6 August 1915; discharged, 8 September 1915, and marched into New Zealand & Australia Base Depot, Mustapha, the same day. Admitted to Convalescent Depot, Mustapha, 20 September 1915 (debility); transferred to HS 'Andania', 4 October 1915; to No.2 Southern General Hospital, Bristol, 15 October 1915; discharged to furlough, 19 October 1915; marched into Weymouth Depot, 17 November 1915. Proceeded overseas to Egypt, 11 January 1916; disembarked Alexandria, 23 January 1916, and rejoined unit the same day. Embarked Alexandria with unit to join the British Expeditionary Force, 6 April 1916. Appointed Corporal, 17 September 1916. Appointed Temporary Sergeant, 2 June 1917. Taken on strength of Reinforcement Camp, Morbecque, 5 June 1917; rejoined unit, 18 June 1917. Wounded in action, 23 June 1917 (gassed); admitted to No.1 NZ Field Ambulance, 29 June 1917; rejoined unit, 4 July 1917. Promoted Sergeant, 7 July 1917. On leave to England, 20 July 1917; rejoined unit, 31 July 1917. Attached NZ Wing, Reinforcement Camp, 30 September 1917; on leave to Paris, 11 October 1917; marched into NZ Wing, Reinforcement Camp, 18 October 1917; rejoined unit, 27 October 1917. Detached to Musketry School, Lumbres, 27 December 1917; rejoined unit, 18 January 1918. Proceeded to England for Officer Training, 17 June 1918; marched into No.6 Officer Cadet Bn, Oxford, 5 July 1918; marched into No.1 Officers Cadet Bn, Newton Ferrers, 8 January 1919. Appointed Second Lieutenant, 27 January 1919. Commenced return to New Zealand from Plymouth on board HMT 'Kigoma', 31 May 1919; disembarked New Zealand, 15 July 1919; discharged, 13 August 1919. Total war service: 4 years 338 days (of which 4 years 272 days were abroad). Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Main Body |
| Date of death | |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 24207616
Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 24063765 |