
| Regimental number | 31546 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Amberley |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Labourer |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 20 |
| Height | 5' 5" |
| Weight | 144 lbs |
| Next of kin | Mother, Mrs J J Smith, North Road, Amberley, Canterbury |
| Previous military service | Served in Senior Cadets; not serving in any military unit at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Trentham |
| Rank on embarkation | Private |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, 19th Reinforcements, Canterbury Infantry Battalion, C Company |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on |
| Members of the Canterbury Infantry Regiment, 19th Reinforcements, left New Zealand on board two ships, 'Manganui' and 'Tahiti'. It is not possible from the Nominal Roll to determine on which ship an individual embarked. | |
| Final rank | Private |
| Final unit | 2nd Battalion, Canterbury Infantry Regiment |
| Fate | Killed in Action |
| Place of burial | Strand Military Cemetery (Plot X, Row A, Grave No 24/30A), nr Ieper, Belgium |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: Mr & Mrs John Smith, Canterbury |
| Other details |
War service: Western Front Embarked Wellington, 15 November 1916; disembarked Devonport, England, 29 January 1917, and marched in to 6th Training Bn, Sling Camp. Proceeded overseas to France, 1 March 1917; joined 2nd Bn, Canterbury Infantry Regiment, in the field, 25 May 1917. Reported missing, 7 June 1917. Court of Enquiry, 27 June 1917, concluded 'Missing, believed killed in action'. Medals: British War Medal, Victory Medal |
| Sources | Nominal Roll Vol. 2: Roll 45, p. 12 Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805 |