
| Regimental number | 3/77A |
| Date of birth | |
| Place of birth | Newry, Ireland |
| Religion | Roman Catholic |
| Occupation | Draper's assistant |
| Address | Wharfe Street, Oamaru |
| Marital status | Single |
| Height | 5' 8.25" |
| Weight | 212 lbs |
| Next of kin | Mother, Mrs B Ruddy, Wharfe Street, Oamaru |
| Previous military service | Served in No 2 Field Ambulance, Territorial Force; still serving at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Oamaru |
| Rank on embarkation | Corporal |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, New Zealand Medical Corps |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on |
| Final rank | 2nd Lieutenant |
| Final unit | Otago Infantry Regiment |
| Fate | Commenced return to New Zealand |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli, Western Front Promoted Sergeant as from 19 September 1914. Embarked Alexandria to join the Mediterranean Expeditionary Force, Gallipoli, 12 April 1915. Admitted to HS 'Glenart Castle', Anzac, 7 December 1915 (jaundice); transferred to NZ General Hospital, Cairo, 11 December 1915; to Aotea Convalescent Home, Cairo, 15 February 1916; to Base Depot, Ghezireh, 28 February 1916. Marched out to join unit, 19 March 1916; joined No 3 NZ Field Ambulance, 23 March 1916. Embarked Alexandria to join the British Expeditionary Force, France, 6 April 1916. Nominated by GOC NZEF for training in Imperial cadet unit for an NZEF Commission, 28 February 1917. Joined No 5 Officer Cadet Bn, Cambridge, 10 March 1917. Promoted 2nd Lieutenant, 26 June 1917, and posted to Otago Infantry regiment. Commenced return to New Zealand from Plymouth on board HMNZT 'Ionic', 23 July 1917. Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Medical Corps/Main Body. See other entry for second period of service. |
| Sources | File 0359883, New Zealand Defence Force Archives, Trentham Military Camp. |