
| Regimental number | 10/1109A |
| Date of birth | |
| Place of birth | Whangarei |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Cleaner |
| Address | Hastings Road, Devonport |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 20.5 |
| Height | 5' 10.5" |
| Weight | 182 lbs |
| Next of kin | Father, John Neale, Marua, Whangarei |
| Previous military service | Territorials |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Awapuni |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Final rank | Private |
| Final unit | 1st Battalion, Wellington Infantry Regiment |
| Recommendations (Medals and Awards) |
Mention in Despatches Mentioned in General I. Hamilton's dispatch of the 26th August 1915. (Commander-in-Chief, Mediterranean Expeditionary Force). |
| Fate | Commenced return to New Zealand |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli, Western Front Commenced return to New Zealand from Plymouth on board HMNZT 'Tainui', 2 November 1917; disembarked New Zealand, 3 January 1918; discharged (no longer physically fit for war service due to wounds received in action - gunshot wound, right foot), 3 years 132 days (of which 3 years 103 days were abroad). Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Main Body |
| Date of death | |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 24065851 |