
| Regimental number | 10/798A |
| Date of birth | |
| Place of birth | Auckland |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Jnr lifter |
| Address | Otahuhu |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 20.5 |
| Height | 5' 8" |
| Weight | 138 lbs |
| Next of kin | Mother, Mrs A Menzies, Otahuhu, Auckland |
| Previous military service | Served for 3 years in the Territorial Force, Auckland; still serving at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Wellington |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Final rank | Driver |
| Final unit | New Zealand Army Service Corps |
| Fate | Commenced return to New Zealand |
| Discharge date | |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli Wounded in action, date not stated (gunshot wound, arm (fractured), face and chin); admitted to HS 'Gascon', 24 June 1915 (shrapnel wound, arm and shoulder); transferred to Egyptian Army Hospital, Cairo, 30 June 1915; to No.1 NZ Stationary Hospital, date not stated. Commenced return to New Zealand on board HT 'Tahiti', 7 August 1915; discharged (medically unfit: shrapnel wound, arm and shoulder), 8 May 1916. Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Main Body |
| Date of death | |
| Age at death | 45 |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 21374645 |