
| Regimental number | 10/1391A |
| Date of birth | |
| Place of birth | Gatton, Queensland, Australia |
| Religion | Presbyterian |
| Occupation | Carpenter |
| Address | c/o George Aitken, Gisborne |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 25 |
| Height | 5' 9.5" |
| Weight | 148 lbs |
| Next of kin | Father, Rev G K Aitken, Methven |
| Previous military service | Served in Gisborne Rifles; merged with Territorial Force. Serving in 9th Regiment at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Gisborne |
| Rank on embarkation | Sergeant Major |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, 3rd Reinforcements, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board Tahiti on |
| Final rank | Warrant Officer (Class II) |
| Final unit | Wellington Infantry Regiment |
| Fate | Killed in Action |
| Age at death from cemetery records | 25 |
| Place of burial | No known grave |
| Commemoration details | Chunuk Bair (New Zealand) Memorial (Panel 18), Gallipoli, Turkey |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: George K. and Julia Aitken, The Manse, Featherston. Native of Queensland, Australia. |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli Reported missing and believed to be killed in action, 8 August 1915. Board of Enquiry, held at Moascar Camp, Ismailia, 16 January 1916, concluded: 'Believed to be dead.' Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Third |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 22269659 |