
| Regimental number | 6/1604A |
| Date of birth | |
| Place of birth | Ackworth, Yorkshire, England |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Miner |
| Address | Millerton |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 33 |
| Height | 5' 11.5" |
| Weight | 168 lbs |
| Next of kin | Sister, Mrs A J Jones, 21 Charles Street, Cook's Hill, Newcastle, New South Wales, Australia |
| Previous military service | Nil |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Trentham |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, 3rd Reinforcements, Canterbury Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 4 Tahiti on |
| Final rank | Driver |
| Final unit | New Zealand Field Artillery |
| Fate | Killed in Action |
| Place of burial | Embarkation Pier Cemetery (Special Memorial C. 3), Gallipoli, Turkey |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: George and Mary Lee, Ackworth, England |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli Admitted to Mounted Rifles Field Hospital, Zeitoun, 13 April 1915 (tonsillitis); transferred to Convalescent Camp, Zeitoun, 15 April 1915. Taken on strength, No 2 Battery, NZ Field Artillery, Gallipoli, 5 August 1915. Wounded in action, 3 September 1915 (gun shot wound, chest), and admitted to 5th Field Ambulance; transferred to No 2 Clearing Hospital, Anzac, 4 September 1915. Note, Form B103: 'No trace in England. All enquiries made England, Malta and Egypt. No trace.' Now, 20 March 1916, recorded as 'Wounded and missing, believed dead on or about 4 September 1915.' Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Canterbury Infantry Batln/Third |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 1880, File 10918707 |