
| Regimental number | 10/1553 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Westport |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Clerk |
| Address | 16 River Bank, Wanganui |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 23 |
| Height | 5' 8.5" |
| Weight | 129 lbs |
| Next of kin | Father, Henry Montague Langridge, 16 River Bank, Wanganui |
| Previous military service | Served for 2 years in the Wanganui Defence Cadets; 1 year in the Wanganui Highland Rifles, and 1 year in the Taranaki Rifles (resigned). |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Trentham |
| Rank on embarkation | Lance Corporal |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, 3rd Reinforcements, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board Tahiti on |
| Regimental number from Nominal Roll | 6/1553A |
| Final rank | Private |
| Final unit | Canterbury Infantry Regiment |
| Fate | Killed in Action |
| Age at death from cemetery records | 24 |
| Place of burial | No known grave |
| Commemoration details | Twelve Tree Copse (New Zealand) Memorial, Gallipoli, Turkey |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: Harry Montague Langridge and Elizabeth Langridge, 16 Riverbank, Wanganui |
| Family/military connections | Brother: 28497 Rifleman Harry Montague LANGRIDGE, 4th Bn, New Zealand Rifle Brigade, killed in action, 7 June 1917. |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli Transferred to Canterbury Infantry Bn, Zeitoun Camp, 4 April 1915. Killed in action, Gallipoli, 8 May 1915. Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Third |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 18058839 |