
| Regimental number | 10/1117 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Oamaru |
| Religion | No religious affiliation recorded |
| Occupation | Motor mechanic |
| Address | 507 Gladstone Road, Gisborne |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 24 |
| Height | 5' 8" |
| Weight | 142 lbs |
| Next of kin | Mrs M H Nighon, Otago Peninsula |
| Previous military service | Served in C Company, 9th (Hawke's Bay) Regiment, Territorial Force; still serving at time of NZEF enlistment. Unemployed at time of enlistment. |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Gisborne |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Final rank | Private |
| Final unit | 1st Battalion, Wellington Infantry Regiment |
| Fate | Died of wounds |
| Age at death from cemetery records | 27 |
| Place of burial | Mont Huon Military Cemetery (Plot III, Row L, Grave No 2A), Le Treport, France |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: Frank J and Selina A Kemshed, Dunedin |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli, Western Front Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Main Body |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 18056366 |