
| Regimental number | 53026 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Carterton |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Farm manager |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 31 |
| Height | 5' 11" |
| Weight | 187 lbs |
| Next of kin | Mother, Mrs I Johnson, Park Road, Carterton |
| Previous military service | Nil |
| Rank on embarkation | Corporal |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, 28th Reinforcements (First Draft), Wellington Infantry Regiment, B Company |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT Waitemata on |
| Final rank | Private |
| Final unit | 2nd Battalion, Wellington Infantry Regiment |
| Fate | Died of wounds |
| Age at death from cemetery records | 32 |
| Place of burial | Mont Huon Military Cemetery (Plot VII, Row H, Grave No 1A), Le Treport, France |
| Miscellaneous information from cemetery records | Mother: Ingrid Johnson, Carterton |
| Other details |
War service: Western Front Embarked Wellington, 14 July 1917; disembarked Plymouth, England, 24 September 1917, and marched in to Sling Camp, and posted to Wellington Infantry Regiment. Proceeded overseas to France, 11 January 1918; joined 2nd Bn, Wellington Infantry Regiment, in the field, 22 February 1918. Detached to 3rd Field Company, NZ Engineers, 26 February 1918; rejoined Bn, in the field, 10 March 1918. Wounded in action, 14 September 1918, and admitted to No 1 NZ Field Ambulance, and transferred same day to 56th Casualty Clearing Station; to Ambulance Train, 15 September 1918, and admitted to No 3 General Hospital, Le Treport, 16 September 1918. Died of wounds, 17 September 1918. Medals: British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Parents: Anders and Ingrid JOHNSON (both b. Sweden) |
| Sources | Nominal Roll Vol. 3: Roll 69, p. 6 Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805 |