
| Regimental number | 4/125A |
| Date of birth | |
| Place of birth | Melbourne, Victoria, Australia |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Cattle trader |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 23 |
| Height | 5' 8.25" |
| Weight | 168 lbs |
| Next of kin | Mother, Georgina Ramsey, c/o Bank of Australasia, Threadneedle Street, London, England |
| Enlistment date | |
| Final rank | Sapper |
| Final unit | No 1 Field Company, New Zealand Engineers |
| Fate | Died of wounds |
| Age at death from cemetery records | 26 |
| Place of burial | Ypres Reservoir Cemetery (Plot IV, Row A, Grave No 21), Belgium |
| Miscellaneous information from cemetery records | Parents: Georgiana John (formerly Ramsey), 53 Russell Square, London, England, and the late Paul Julius Kitz |
| Medals |
Military Medal 'For bravery in the field.'
Source: 'London Gazette' Date: |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli, Western Front Embarked Alexandria for Gallipoli, 12 April 1915. Detached from Details Camp to proceed to Anzac Sidi Bishr, Alexandria, 3 August 1915; rejoined unit, 9 August 1915. Admitted to Field Ambulance, 13 September 1915; rejoined unit, 17 September 1915 (no further details recorded). Disembarked Alexandria, 26 December 1915 (general Gallipoli evacuation). Embarked Alexandria for France, 6 April 1916. Awarded Military Medal, in the field, 28 October 1917. Wounded in action, 11 January 1918 (gun shot wounds, left face and right thigh), and admitted to 101st Field Ambulance. Died of wounds, 11 January 1918. Medals: Military Medal, 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Name does not appear on Nominal Roll. |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805 |