
| Regimental number | 10/384 |
| Place of birth | Rata |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Motor engineer |
| Address | Marton |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 20.10 |
| Height | 5' 4.5" |
| Weight | 140 lbs |
| Next of kin | Mrs J Haultain, Harris Street, Kaiti, Gisborne |
| Previous military service | Served in the Karata Mounted Rifles; not serving in any military unit at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Wanganui |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Regimental number from Nominal Roll | 10/384A |
| Final rank | Private |
| Final unit | New Zealand Machine Gun Corps |
| Fate | Discharged in London |
| Discharge date | |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli, Western Front Admitted to No.17 General Hospital, Alexandria, 16 July 1915 (not yet diagnosed, slight fever); discharged to unit, 25 July 1915. Admitted to No.17 General Hospital, Alexandria, 25 August 1915 (venereal); transferred to Hospital, Cairo, 8 September 1915; discharged to Details, Abbassia, 2 December 1915. Admitted to NZ General Hospital, Cairo, 27 December 1915 (enteric fever); transferred to NZ Convalescent Home, Alexandria, 11 January 1916; discharged to NZ Base Depot, Ghezerih, 19 January 1916. Admitted to NZ Auxiliary Hospital, Moascar, 11 February 1916 (venereal); discharged, 2 March 1916, and rejoined No.2 Company, Army Service Corps. Transferred from Army Service Corps, 29 March 1916. Proceeded overseas to France from Alexandria, 9 April 1916. Admitted to No.3 General Hospital, Boulogne, 17 August 1916 (pyrexia of unknown origin); transferred to No.3 Canadian General Hospital, Boulogne, 23 August 1916 (malaria); to England, date not stated; to No.3 NZ General Hospital, Codford, 5 October 1916; to NZ Command Depot, 19 October 1916. Discharged in the United Kingdom, 5 April 1919. Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Main Body |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 16793031 |