
| Regimental number | 10/637 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Plumstead, Kent, England |
| Religion | Church of England |
| Occupation | Printer |
| Address | Ngaere, Taranaki |
| Marital status | Single |
| Height | 5' 7" |
| Weight | 148 lbs |
| Next of kin | William John Hansford, Plumstead, Kent, England |
| Previous military service | Served for 2 years in the Royal Army Medical Corps, England; 2 months in the Taranaki Rifles, Territorial Force; not serving in any military unit at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | New Plymouth |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Final rank | Corporal |
| Final unit | 3rd Battalion, Wellington Infantry Regiment |
| Fate | Died of wounds |
| Place of burial | Lijssenthoek Military Cemetery (Plot XXV, Row C, Grave No 14A), Belgium |
| Miscellaneous information from cemetery records | Mother: Mr W. Hansford, 58 Herbert Road, Plumstead, London, England |
| Other details |
War service: Egypt, Gallipoli, Western Front Wounded at Gallipoli; commenced return to New Zealand from Suez on board HT 'Willochra', 25 September 1915; discharged from the NZEF, 3 February 1916; returned to duty, Trentham, 24 August 1916; re-embarked, 4 December 1916, as part of 20th Reinforcements. Died of wounds, gun shot wounds, abdomen, arm, 17th Casualty Clearing Station), 16 October 1917. Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Main Body |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 16791340 |