
| Regimental number | 10/379 |
| Date of birth | |
| Place of birth | Napier |
| Religion | Presbyterian |
| Occupation | Electrician |
| Address | Wairoa |
| Marital status | Single |
| Age at embarkation | 20.6 |
| Height | 5' 6.5" |
| Weight | 147 lbs |
| Next of kin | C F Hansen, Nelson Cresent, Napier South |
| Previous military service | Served in the 9th Regiment, Territorial Force; still serving at time of NZEF enlistment. |
| Enlistment date | |
| Place of enlistment | Napier |
| Rank on embarkation | Private |
| Enlistment status | Volunteer |
| Unit name | New Zealand Expeditionary Force, Main Body, Wellington Infantry Battalion |
| Embarkation details | Unit embarked from Wellington on board HMNZT 10 Arawa on |
| Regimental number from Nominal Roll | 10/379A |
| Final rank | Corporal |
| Final unit | New Zealand Army Service Corps |
| Fate | Commenced return to New Zealand |
| Discharge date | |
| Other details |
War service: Egypt, Western Front Commenced return to New Zealand from Tilbury on board HT 'Pakeha', 12 April 1919; discharged (termination of period of engagement), 27 June 1919. Medals: 1914-15 Star, British War Medal, Victory Medal |
| Miscellaneous details | Nominal Roll Vol. 1: Wellington Infantry Batln/Main Body |
| Sources | Archives New Zealand (Wellington), Agency AABK, Series 18805, File 16791254 |